Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

انهدام به اصطلاح ی رژیم "تیم تروریستی" در کردستان و خطر نظامی شدن مناطق قومی ایران

2017,06,24

See also

ادامه درگیری‌ها در استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان نگرانی فعالان حقوق بشر ایرانی را نیز برانگیخت. در همین رابطه شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که حوادث تهران نباید دستاویزی برای حمله به اقوام ایرانی شود و به ایجاد نفرت و تفرقه در سطح ملی منجر گردد.

روز جمعه (۲ تیر) ۲۳ ژوئن روابط عمومی قرارگاه "حمزه سیدالشهدا" سپاه پاسداران در مناطق غرب و شمال‌غربی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که طی یک درگیری در کردستان سه نفر کشته و یک نفر دستگیرشده است.

در بیانیه سپاه گفته می‌شود تعدادی سلاح و مهمات هم به دست نیروهای سپاه افتاده است. در این بیانیه درباره محل درگیری‌ها و این که اعضای این تیم به گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) وابسته بوده‌اند اطلاعی داده نشده است.

ولی "قرارگاه حمزه سیدالشهدا" عمدتا در مناطق کردنشین کشور از جمله استان‌های کردستان و کرمانشاه "برای مقابله با ضدانقلاب" فعالیت می‌کند.

در گزارش و تصاویری که "صدا و سیمای کردستان" پخش کرده اجساد سه تن از کشته شدگان و مقداری اسلحه ضبط شده نشان داده می‌شود. اما این رسانه دولتی درباره جزئیات درگیری‌های کردستان اطلاعات بیشتری نداده است.

بیشتر بخوانید: نگرانی از نفرت پراکنی علیه کردها در ایران

اما منابع غیررسمی از کردستان ایران در تماس با "دویچه وله" (فارسی) گفتند که این درگیری‌ها در نزدیکی سنندج روی داده است.

به گفته همین منابع خشونت در کردستان در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است. هشدار درباره نظامی شدن کردستان حزب دموکرات کردستان ایران هم درباره امنیتی شدن فضای کردستان و نظامی شدن مناطق کردنشین هشدار داده است.

دفتر سیاسی این حزب با صدور بیانیه‌ای (۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن) "رفتارهای خودسرانه و بازداشت و زندانی کردن شهروندان کرد به بهانه وقایع تهران" را محکوم کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «طی دو هفتە، نیروهای امنیتی صدها نفر از مردم به ویژه در کردستان و مناطق ملیت‌های تحت ستم را به تهمت سلفیت و تندروی بازداشت و زندانی کردەاند که اکثر آنان از تهمت مذکور مبرا هستند.»

شیرین عبادی: از ایجاد نفرت و تفرفه در سطح ملی بپرهیزید ادامه درگیری‌ها در استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان نگرانی فعالان حقوق بشر ایرانی را نیز برانگیخت.

در همین رابطه شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که حوادث تهران نباید دستاویزی برای حمله به اقوام ایرانی شود و به ایجاد نفرت و تفرقه در سطح ملی منجر گردد.

در بخشی از بیانیه خانم عبادی ضمن اشاره به وقایع ترور در تهران آمده است: «متعاقب این حمله تروریستی تعدادی از کردهای ایرانی به بهانه همکاری با داعش دستگیر شدند.

در شرق ایران هم تعدادی از بلوچ‌های ایرانی دستگیر و یا هنگام درگیری با مأمورین به قتل رسیدند و همه اینها باعث تنش بیشتر، امنیتی‌تر شدن ایران خصوصاً در شهرهأیی که اکثر ساکنین آن گروه‌های اتنیکی هستند، شده است.»

بیشتر بخوانید: نگرانی از گسترش فضای امنیتی در پی حملات تهران

عبادی در بخش دیگر بیانیه خود ضمن محکوم کردن هر نوع خشونتی توجه دولتمردان را به این نکته جلب می‌کند که: «حوادث ناگواری که پیش آمده نباید دستاویزی برای حمله به اقوام ایرانی شده و منجر به ایجاد نفرت و تفرقه در سطح ملی شود».

خانم عبادی در ادامه تاکید می‌کند: «ادامه چنین وضعیتی به نفع هیچ کس نیست و مقامات امنیتی، دادسرا و دادگاه‌های انقلاب به جای مقابله با فعالین مدنی می‌بایستی ضمن اعتراف به سهل‌انگاری خود در حفظ امنیت ملی، بیشتر و قبل از وقوع حوادث ناگوار دیگری به هشدارهای دلسوزانه توجه کنند.»

Publisher: hd

Source: http://www.dw.com/fa-ir

Find more articles in the Archive