Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: دنبال حذف اعدام قاچاقچیان نیستیم

2017,07,17

See also

مجلس به هیچ عنوان به دنبال حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر نیست.

اللهیار ملکشاهی از تلاش مجلس برای «ساماندهی مجازات اعدام» در مورد جرایم مربوط به مواد مخدر خبر داده تا به گفته او افراد اصلی اعدام شوند.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶ از قول ملکشاهی نوشته است با توجه به اینکه کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر، روز یکشنبه ۲۵ تیر با رأی اکثریت نمایندگان تصویب شده است و با توجه به اینکه «مجلس آینه جامعه است»، از لحاظ اجتماعی می‌توان استنباط کرد که این مساله خلاف خواست جامعه نیست.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره منطق حقوقی این طرح نیز گفته است: «بسیاری از کارشناسان این نظر را دارند که در قانون قبلی مربوط به این مساله، با وجود سختگیری‌های جدی ای که در آن وجود داشت، ما در زمینه مبارزه با مواد مخدر آن‌طور که انتظار می‌رود، موفق نبوده‌ایم و مجازات‌ها بازدارندگی کافی نداشته‌اند و با وجود آنکه اعدام‌ها زیاد شده است، اما این جرایم ادامه دارد.»

به گفته الهیاری در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که نفرات دست دوم و سوم به پایین که حمل‌کننده مواد و عامل دیگران هستند، با مجازات های سنگین رو به رو می‌شوند، اما این طرح به دنبال آن است که با ساماندهی مجازات‌ها، به سمت دانه‌درشت‌ها حرکت کند.

بر اساس قانون جدید و در صورت تصویب مجلس، کسانی که «نفرات اصلی» هستند و حجم زیادی از مواد را جابه جا می‌کنند (مانند ۱۰۰ کیلوگرم تریاک، دو کیلوگرم هروئین و …) اعدام خواهند شد، «نه کسانی که شاید فریب دیگران را خورده و یک بار حجم کمی از مواد را جا به جا کرده باشند.»

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در بخش دیگری از صحبت هایش عملکرد نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را در زمینه کاهش قاچاق مواد مخدر ناموفق ارزیابی کرده است.

ملکشاهی درباره به دام نیفتادن «دانه‌درشت‌ها» و برخی زد و بندهای احتمالی گفته است: «نمی‌توانیم بگوییم زد و بند اتفاق می‌افتد اما نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر تا حدودی ناموفق بوده‌اند که اخیراً حتی دادستان کل کشور هم گفت که ستاد مبارزه با مواد مخدر بهتر است تعطیل شود!»

او با اشاره به حضور نمایندگان همه دستگاه‌ها از جمله قوه قضاییه در جلسات مربوط به بررسی طرح کاهش مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر گفته است قوه قضاییه هم با این طرح مخالف نیست و تنها با برخی اجزای طرح مخالفت دارد که ما نظر آنها را هم لحاظ می‌کنیم.

در صورت تصویب نهایی طرح تخفیف مجازات اعدام در مورد جرایم مربوط به مواد مخدر و موافقت شورای نگهبان با آن اما اقدامات ارفاقی برای متهمان مواد مخدر حذف می شود: «در طرح مجلس ارفاق های قانونی از قبیل “آزادی مشروط” و “تعلیق مجازات” را برای مجرمانی که اعدام نمی‌شوند به طور کامل حذف کرده‌ایم.»

ملکشاهی علت این امر را نگرانی های جامعه از «تجری مجرمان حوزه مواد مخدر در پی کاهش مجازات اعدام» خوانده و گفته است: «ما در این طرح نگفته‌ایم اگر کسی اعدام نشود باید آزاد شود. مجازات چنین شخصی ۳۰ سال حبس است.

اگر شخصی به ۳۰ سال حبس محکوم شود و به خوبی حکم او اجرا شود و فردا ظرف سه سال چنین شخصی را آزاد نکنند، قطعاً این مجازات کمی برای او نیست.»

مجلس ایران روز یکشنبه ۲۵ تیر با ۱۹۲ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع ۲۶۴ نماینده حاضر، کلیات طرح کاهش مجازات اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر را به تصویب رساند.

جزییات این طرح نیز پس از اصلاح در کمیسیون حقوقی و قضایی، در صحن مجلس بررسی خواهد شد. بیش از ۵۰ درصد اعدام‌هایی که در سراسر ایران اجرا می شود در مورد محکومان جرایم مربوط به مواد مخدر است.

از میان دست‌کم ۵۳۰ نفری که در سال ۲۰۱۶ در ایران اعدام شده‌اند، حداقل ۲۹۶ نفر به اتهام دست داشتن در جرایم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شده‌اند. در حال حاضر حدود پنج هزار نفر در ایران در ارتباط با جرایم مواد مخدر در نوبت اعدام هستند که برخی از آن‌ها قبل از سال ۹۰ و برخی تا سال ۹۴ به اعدام محکوم شده‌اند.

Publisher: hd

Source: https://www.radiozamaneh.com/349977

Find more articles in the Archive