Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

درخواست قطع حمایت مالی آلمان از انجمن اسلامی شیعیان در برلین

2017,07,27

See also

جنبش "بمب را متوقف کنید" در نامه‌ای سرگشاده به وزیر امور خانواده آلمان، خواستار قطع حمایت مالی از موسسه المصطفی در آلمان شده است. به باور آن‌ها این انجمن با جمهوری اسلامی و دانشگاه بین‌المللی المصطفی در قم در ارتباط است.

"Stop the Bomb" یا "بمب را متوقف کنید" یک گروه فراحزبی است که بسیاری از چهره‌های سرشناس حوزه فرهنگ و هنر در آن عضویت دارند. هدف از تشکیل این گروه، مخالفت با گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است.

این گروه که از نیروهای اپوزیسیون و سکولار ایران دفاع می‌کند، نامه‌ای سرگشاده خطاب به کاتارینا بارلی، وزیر امور خانواده آلمان نوشته و در آن خواستار قطع هرگونه کمک مالی به انجمن اسلامی شیعیان آلمان و موسسه المصطفی در برلین شده است.

موضوع به جلسه‌ای بر می‌گردد که جامعه اسلامی شیعیان آلمان قرار است آخر هفته جاری در برلین برگزار کند؛ جلسه‌ای که موسسه المصطفی در برلین سازماندهی کرده است.

جنبش "بمب را متوقف کنید" در نامه سرگشاده خود عنوان کرده که موسسه المصطفی در برلین وابسته به دانشگاه بین‌المللی المصطفی در شهر قم است.

دانشگاه بین‌المللی المصطفی در شهر قم برای تدریس قرآن و اسلام به متقاضیان غیر ایرانی راه‌اندازی شده است. امضاکنندگان این نامه سرگشاده بر این باورند که موسسه المصطفی در برلین با هدف تربیت کادر برای ماموریت‌های بین‌‌المللی از سوی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

آن‌ها جهان‌بینی موسسه المصطفی را با موازین دموکراتیک دولت آلمان ناسازگار می‌دانند و از این‌رو خواستار قطع کمک‌های مالی دولت آلمان به این موسسه شده‌اند.

جنبش Stop the Bomb بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های آلمان عنوان کرده که این موسسه در سال جاری مبلغی بیش از ۱۸ هزار یورو به عنوان کمک از دولت آلمان دریافت کرده است. پاسخ موسسه المصطفی موسسه المصطفی در اواسط ماه ژوئیه با اتهام مشابهی روبه‌رو شد و آن را رد کرد.

مسئولان این موسسه با انتشار مطلبی در وبسایت خود، مدعی شدند که صرفا یک موسسه آموزشی مستقل بوده و در چارچوب قانون اساسی آلمان فعالیت می‌کنند و از هیچ دولتی دستور نمی‌گیرند.

امضاکنندگان نامه سرگشاده گروه Stop the Bomb توضیح مسئولان این موسسه را نمی‌پذیرند. بیش از ۸۰ نفر این نامه سرگشاده را امضا کرده‌اند. در بین امضا کنندگان چهره‌های فرهنگی و صاحب نامی همچون گونتر والراف، خبرنگار سرشناس آلمانی و سیران آتش، بنیان‌‌گذار مسجد لیبرال شهر برلین دیده می‌شوند.

میشا بروملیک، نویسنده و پژوهشگر امور تعلیم و تربیت و آنتا کاهانه، سرپرست بنیاد آمادئو آنتونیو نیز از دیگر افرادی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

Publisher: hd

Source: http://www.dw.com/fa-ir

Find more articles in the Archive