Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

دادگاه عالی پاکستان نواز شریف نخست‌وزیر این کشور را برکنار کرد

2017,07,28

See also

دفتر نخست وزیری پاکستان، روز جمعه 28 ژوئیه 2017، از استعفای نواز شریف نخست وزیر این کشور از پست خود، خبر داد.

دفتر نخست وزیری پاکستان، روز جمعه 28 ژوئیه 2017، از استعفای نواز شریف نخست وزیر این کشور از پست خود، خبر داد. استعفای نواز شریف پس از تصمیم دیوان عالی پاکستان به برکناری وی از مقام نخست وزیری انجام گرفت.

دفتر نخست وزیری پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده که نواز شریف برغم داشتن شک و تردیدهای زیاد نسبت به روند پرونده قضایی از سوی دیوان عالی کشور، از پست خود کناره‌گیری می‌کند.

دیوان عالی پاکستان، روز جمعه 28 ژوئیه 2017 نواز شریف نخست وزیر این کشور را به اتهام ارتباط با پرونده فساد سلب صلاحیت کرده است.

رای دیوان عالی پاکستان پس از تحقیقات صورت گرفته در باره اتهام‌ فساد علیه نخست وزیر این کشور، صادر شده است. دیوان عالی پاکستان، نواز شریف را برای همیشه از فعالیت سیاسی یا مشارکت در حکومت ممنوع کرده است. این نهاد قضایی روز جمعه با تشکیل جلسه‌ای در دادگاه عالی پاکستان حکم صادره به حق نواز شریف را قرائت و تفهیم کرد.

اتهامات، نواز شریف از سوی دادگاه عالی در رابطه با دست داشتن فرزندانش در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج که به اسناد «پاناما»، معروف شد صورت گرفته است.

از زمان استقلال پاکستان یعنی از 70 سال پیش این دومین بار است که دیوان عالی این کشور اقدام به صدور حکم سلب صلاحیت از نخست وزیر و برکناری او می‌کند.

دیوان عالی پاکستان اولین بار سال 2012 یوسف رضا گیلانی را به اتهام «زد وبند و اعمال نفوذ» برای جلوگیری از روند تحقیقات قضایی پرونده فساد علیه آصف علی زردای رئیس جمهوری وقت پاکستان، از پست نخست وزیر برکنار کرد. ایجاز افضل خان قاضی پرونده گفت:« نواز شریف دیگر واجد شرایط برای عضویت در پارلمان نیست و شرایط تصدی پست نخست وزیری را ندارد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، رای دیوان عالی پاکستان به اتفاق آرا توسط 5 قاضی این دیوان صادر شده است. پیشتر برخی رسانه های پاکستانی نام سه نفر از فرزندان نواز شریف را در ارتباط با این پرونده فساد ذکر کرده‌اند. نواز شریف اما همواره این اتهامات را رد کرده است.

Publisher: hd

Source: https://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2017/07/28

Find more articles in the Archive