Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

موضوع همه‌پرسی استقلال کردستان عراق با نگاهی به تاریخچه پارلمان اقلیم

2017,08,02

See also

نزدیک به سه دهه پس از تشکیل حکومت خودمختار در کردستان عراق، دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال به توافق رسیده‌اند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان پیش از این در سال ۲۰۱۴ نیز اعلام کرده بود که زمان همه‌پرسی در باره استقلال کردستان و مناطق مورد مناقشه بغداد و اقلیم کردستان فرار رسیده است.

این خواسته پس از آن مطرح شد که نیروهای پیشمرگ کردستان توانستند مانع سقوط و اشغال استان نفت‌خیز کرکوک توسط دولت اسلامی – داعش- شوند.

بر اساس قانون اساسی عراق تعیین سرنوشت این مناطق به برگزاری همه‌پرسی واگذار شده است. حکومت اقلیم و به ویژه حزب دموکرات کردستان که قدرت را در اختیار دارد،

دولت مرکزی بغداد را به عدم اجرای این اصل قانونی متهم می‌کند. برافراشتن پرچم اقلیم در استان کرکوک در ماه‌های گذشته به اختلاف بغداد و اقلیم دامن زده است. دولت عراق با برگزاری همه‌پرسی مخالفت کرده است.

ایران و ترکیه که هر دو در عراق و اقلیم کردستان حضور و نفوذ دارند، نیز مخالف همه‌پرسی‌ند. مقام‌های ارشد اقلیم در چند ماه گذشته بر تعداد سفرها و دیدارهای خود برای رایزنی و جلب موافقت دولت‌های منطقه و قدرت‌های بین‌المللی افزوده‌اند.

به‌رغم اینکه دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق تا به حال نتوانسته‌اند رضایت دولت‌های منطقه و قدرت‌های بین‌المللی را جلب کنند، اما تاریخ برگزاری همه‌پرسی مشخص شده و حکومت اقلیم کمیته ویژه‌ای را برای برگزاری تشکیل داده است.

کردها به استناد منابع رسمی ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند.

بر اساس اعلام حکومت اقلیم ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در چهار استان سلیمانه، اربیل، دهوک و حلبچه کردستان عراق سکونت دارند. تا پیش از سقوط رژیم بعث مناطق کردنشین عراق و کردها به شدت از سوی دولت مرکزی مستقر در عراق سرکوب شد.

در جریان حملات نظامی که به «انفال» شهرت دارد، حدود ۱۸۰ هزار تن از کردها در عراق کشته شدند.

نخستین هسته‌های مقاومت در برابر سرکوب کردها در عراق در دهه ۴۰ قرن بیستم میلادی شکل گرفت.

حزب دموکرات کردستان که هم اکنون حاکم اصلی حکومت خودمختار اقلیم کردستان است، در سال ۱۹۴۳ تشکیل شد.

جلال طالبانی رئیس جمهوری پیشین عراق و دبیر کل سابق حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و مصطفی بارزانی از اعضای این حزب در سال‌های نخست به شمار می‌آیند. طالبانی به همراه تعدادی دیگر از اعضای حزب دموکرات کردستان عراق در سال ۱۹۵۷ پس از بروز اختلاف درونی، حزب اتحادیه میهنی را تاسیس کردند.

این حزب در ابتدا دارای گرایش‌ سوسیالیستی و در نخستین انتخابات مجلس کردستان با حزب زحمتکشان کردستان عراق در ائتلاف بود درگیری کردها با بغداد تا سال ۱۹۹۱ ادامه یافت.

در این دوره با شکل‌گیری خیزش «راپه‌رین» که مهاجرت جمعی کردها را سه سال پس از بمباران شیمیایی حلبچه به دنبال داشت، با دخالت امریکا و نیروهای بین‌المللی کردستان عراق منطقه پرواز ممنوع اعلام شد.

کردها یک‌سال بعد نخستین انتخابات پارلمان را برگزار کردند.

دومین انتخابات پارلمانی کردستان عراق ۱۳ سال بعد برگزار شد. مجلس کردستان عراق از سال ۲۰۱۵ به حالت تعلیق درآمده است. دو حزب اصلی اقلیم برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در مهر/ سپتامبر امسال به توافق رسیده‌اند.

مخالفان حکومت اقلیم اما برگزاری همه‌پرسی را به عادی شدن شرایط و تشکیل پارلمان مشروط می‌کنند.

مسعود بارزانی ریاست اقلیم در سه سال گذشته، دو مرتبه اعلام کرد که زمان همه‌پرسی در باره استقلال کردستان و مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اقلیم فرا رسیده است.

Publisher: hd

Source: https://www.radiozamaneh.com/351360

Find more articles in the Archive