Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

کردستان عراق درخواست آمریکا برای به تعویق انداختن همه‌پرسه استقلال این اقلیم را رد کرد

2017,08,12

See also

یک مقام بلند پایه از کردستان عراق روز شنبه 12 اوت 2017 اعلام کرد، کردهای عراق همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق را در تاریخ 25 سپتامبر برگزار خواهند کرد.

یک مقام بلند پایه از کردستان عراق روز شنبه 12 اوت 2017 اعلام کرد، کردهای عراق همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق را در تاریخ 25 سپتامبر برگزار خواهند کرد.

این مقام عالی رتبه کردستان با تاکید بر برگزاری همه‌پرسی در تاریخ (25سپتامبر)، گفته است که اقلیم کردستان با در پیشنهاد آمریکا برای به تعویق انداختن همه‌پرسی برای این اقلیم مخالفت کرد.

به گزارش العربیه دفتر مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد که رکس تیلرسون تلفنی با رئیس اقلیم تماس گرفت و از او درخواست کرد که تاریخ برگزاری همه‌پرسی را به تاخیر اندازد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که به تعویق انداختن تاریخ همه پرسی «مناسب‌تر است» اما بارزانی در پاسخ گفته در ازای به تعویق انداختن این همه‌پرسی چه جایگزینی یا تضمینی برای تعیین سرنوشت اهالی اقلیم کردستان عراق و سرنوشتشان در نظر گرفته می‌شود؟.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه 11 اوت 2017 از مسعود بارزانی، رییس جمهوری اقلیم کردستان عراق خواست برگزاری همه‌پرسی استقلال این اقلیم از عراق را به تعویق بیاندازد.

تیلرسون همچنین از تصمیم اقلیم کردستان در اعزام هیاتی به بغداد برای حل و فصل مسائل سیاسی از راه گفتگو «استقبال» کرده است.

همه‌پرسی 25 سپتامبر الزام‌آور نخواهد بود و فقط یک بررسی آماری از ساکنان 3 استان این اقلیم، اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد اختلاف در مورد تمایل آنها به جدایی از عراق است.

ماده 240 قانون اساسی عراق راه را برای حل اختلاف‌ها در این مناطق باز گذاشته و تغییرات جمعیتی که در زمان صدام حسین، رییس جمهوری پیشین این کشور انجام شده بود را لغو کرده است.

Publisher: hd

Source: https://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2017/08/12

Find more articles in the Archive