Bpp-left Balochistan People's Party Bpp-right
Home Links Contact Archive Human Rights
Bpp-logo-smallCnfi-logo-smallUnpo-logo-small

ادامه زندگی در موازی با تشنگی / 68 درصد روستاهای تلنگ با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند

2017,07,07

See also

گاو و گوسفندان همزمان از آب هوتگ(استخر و گودال طبیعی کنده شده در دل خاک) که مردم نیز استفاده می کنند می‌خورند و این صحنه برای هیچکس قابل تحمل نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از نیکشهر، بخش تلنگ با 18 هزار و 368 نفر جمعیت و 5 هزار و 128 خانوار یکی از محروم‌ترین مناطق سیستان و بلوچستان و کشور است که از نظر شاخص‌های آب، فضاهای آموزشی، راه، برق و طرح هادی روستایی در حد پایین بود و با مشکلات فراوان مواجه است.

مردم بخش تلنگ در سال‌های گذشته به دلیل دوری از مرکز شهرستان با محرومیت‌های زیادی مواجه است بطوریکه مردم این بخش برای رسیدن به قصرقند مرکز شهرستان باید شهرستان‌های چابهار، کنارک و نیکشهر را طی کنند تا به شهر قصرقند برسند و امور ادارای خود را پیگیری کنند.

تعیین 15 لیتر آب برای هر نفر در شبانه روز خیلی برای مردم آزاردهنده است و اکنون همین سهمیه آب نیز به مردم نمی‌رسد و مردم مجبور هستند هر تانکر آب را با قیمت 60 تا 110 هزار تومان خریداری نمایند و یا اینکه از آب معدنی برای رفع تشنگی استفاده کنند.

هیچکس نمی‌تواند با سهمیه آب 15 لیتر در روز زندگی کند محمد بلوچ رئیس شورای اسلامی بخش تلنگ گفت: هیچکس نمی‌تواند با سهمیه آب 15 لیتر در روز زندگی کند و در گرمای طاقت فرسا و افت شدید ولتاژ برق دوام بیاورد.

رستم صدرایی یکی از معتمدین روستای کهن بالا از توابع بخش تلنگ نیز بیان کرد: چرا مسؤولان هیچ اهمیتی برای حل مشکلات مردم قائل نیستند.

وی افزود: گاو و گوسفندان همزمان از آب هوتگ(استخر و گودال طبیعی کنده شده در دل خاک) که مردم نیز استفاده می کنند می‌خورند و این صحنه برای هیچکس قابل تحمل نیست. احمد جدگال نیز گفت: افت ولتاژ برق باعث شده تا صدها لوازم خانگی نظیر کولر و یخچال بسوزد و در این باره کسی پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: بخش تلنگ از نظر فضای آموزشی مشکلات زیادی دارد و اگر بیش از 300 تا 500 کلاس درس جدید احداث شود می‌تواند گفت پاره مشکلات فضای آموزشی مرتفع می‌شود.

بخشدار تلنگ از توابع شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در حدود 13 هزار نفر جمعیت برای دریافت روزانه 15 لیتر سهمیه آب از تانکرهای آبرسانی سیار لحظه‌شماری می‌کنند.

رحیم بخش پاک‌اندیش خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد 5 تانکر (3 دستگاه تانکر هرکدام با ظرفیت 12 هزار لیتر، یک تانکر دولتی با ظرفیت 12 هزار لیتر و یک دستگاه خاور با 6 هزار لیتر) کار آبرسانی سیار در 51 روستای بخش تلنگ را انجام می‌دهند که هیچگاه پاسخگوی نیاز مردم محروم این منطقه نیست.

68 درصد مردم با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند

وی ادامه داد: اداره آب و فاضلاب روستایی بیش از 10 میلیارد ریال بابت ناوگان آبرسانی سیار بدهکار جایگاه‌های سوخت، چاه‌های آب و پیمانکاران تانکردار توزیع آب است و حتی توان تامین سوخت و هزینه نگهداری تانکرهای فرسوده وجود ندارد.

وی افزود: در مجموع 68 درصد مردم با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند و درصورت عدم پرداخت بدهی معوقه کار آبرسانی سیار با مشکل مواجه و شاهد بحران جدی در تلنگ هستیم. بخشدار تلنگ از پیگیری‌های حمیرا ریگی فرماندار قصرقند درخصوص توسعه و آبادانی بخش تلنگ و انعکاس مشکلات این منطقه محروم به مسؤولان استانی و کشوری و خصوصا استانداری سیستان و بلوچستان تشکر کرد و خاطرنشان کرد: درخواست می‌شود ستاد بحران در مرکز بخش تلنگ برگزار مشکلات پیگیری شود.

پاک‌اندیش خواستار فوری برای تکمیل مجتمع آبرسانی پیرسهراب، تلنگ و پلان شد و افزود: راه‌های روستایی خاکی و شنی نیازمند توجه بیشتر مسؤولان هستند.

وی بر تکمیل راه تلنگ به قصرقند تاکید کرد و افزود: تسریع در احداث این محور بخش زیادی از مشکلات را مرتفع می‌کند. این مسؤول ادامه داد: اجرای طرح هادی روستایی یکی از ضرورت‌ها است و باید این امر در روستای تلنگ هرچه سریعتر اجرایی شود. وی اظهار داشت: خشکسالی خسارت‌های زیادی را به کشاورزی بخش تلنگ وارد کرده است که باید هر چه سریعتر جبران خسارت شود.

بخشدار تلنگ ساخت بیمارستان 32 تختخوابی در مرکز بخش تلنگ را یکی از ضرورت‌ها عنوان کرد و افزود: هم اینک حوزه بهداشت و درمان با مشکلات زیادی مواجه است و مردم از کمترین امکانات بهداشتی محروم هستند. پاک‌اندیش گفت: ورزشکاران این بخش درخواست ساخت ورزشگاه مجهز و سالن ورزشی در 17 روستای پرجمعیت را دارند.

وی بیان کرد: برخی از افراد روستایی مجبورند هر تانکر آب را تا بالای 100 هزار تومان خریداری کنند. به گفته مدیرعامل شرکت آبفار سیستان و بلوچستان هم‌اکنون 1300 روستا در سیستان و بلوچستان به صورت سقایی آبرسانی می‌شود و 384 روستا نیز متقاضی آبرسانی سقایی هستند.

عبدالاحد ریکی افزود: 538 حلقه چاه آب در سطح روستاهای استان وجود دارد که 90 حلقه چاه آب کاملا خشک شده و باید چاه‌های جایگزین ایجاد شود که مدت زمان زیادی را می‌طلبد و همچنین 13.5 میلیارد تومان فقط برای حفر آنها اعتبار لازم است.

وی بیان کرد: در برخی از نقاط روستایی متاسفانه آب‌های برکه مورد مصرف انسان و دام است و این بر هیچکس پوشیده نیست، سال گذشته تمام این موارد مستند و به صورت فیلم در معرض دید مسؤولان وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی ضمن قدردانی از پیشنهادات و انتقادات مردمی و صبوری و تحمل آنان، گفت: پیام‌های مردمی و مطالبه‌گری آنان کمک بسیار زیادی در رسیدگی به موقع همکاران ما به مشکلات مردم می‌کند.

Publisher: hd

Source: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960415000924

Find more articles in the Archive